پایگاه خبری فولاد ایران- تحلیلگران بر این باورند که در ترکیه نرخ ارز باید به تدریج به ارزش واقعی خود برسد تا از قدرت رقابت صادرکنندگان ترکیه حمایت کند.


پیش از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، انتقاداتی مبنی بر اینکه بانک مرکزی این کشور مقادیر قابل توجهی دلار آمریکا را برای حمایت از ارزش لیر ترکیه به بازار وارد کرده، وجود داشت که به رقابت صادرکنندگان ترکیه در بازارهای جهانی لطمه زد.


کاهش ارزش لیر ترکیه درست پس از انتخابات ریاست جمهوری سه روز قبل آغاز شده که اردوغان مجدد در آن پیروز شد. لیر ترکیه در چند روز گذشته بیش از 2 درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده و انتظار می رود کاهش ارزش آن در هفته های آینده ادامه یابد.


به گزارش فولاد ایران، همچنین قیمت انرژی نیز باید کاهش یابد تا از قدرت رقابتی صادرکنندگان ترکیه حمایت شود. بر اساس داده‌های انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه، قیمت انرژی در ترکیه در سال 2022 چهار برابر شد و هزینه‌های تولید کل کارخانه‌ها را تا  28 درصد افزایش داد. با این حال، قیمت برق و گاز طبیعی در ماه های اخیر پس از کاهش قیمت توسط دولت ترکیه کاهش یافته است.


به گفته تولیدکنندگان فولاد ترکیه که خواهان کاهش مداوم قیمت انرژی برای رقابتی ماندن در بازارهای صادراتی هستند، با وجود کاهش های اخیر، هزینه های انرژی همچنان بالاتر از رقبا باقی مانده است.


با کاهش نزدیک به 53 درصدی صادرات در ماه مارس، صادرات فولاد کارخانه های ترکیه تا 48.3 درصد نسبت به سال قبل افت داشت و در سه ماهه اول به 2.2 میلیون تن رسید. تقاضای ضعیف، هم در بازارهای داخلی و هم در بازارهای صادراتی، و پیشنهادات رقابتی وارداتی همچنان بر قیمت‌گذاری محصولات فولادی ترکیه فشار می‌آورد.


منبع: platts
ترجمه: مونا تابان شمال