پایگاه خبری فولاد ایران- به گفته شورای جهانی طلا، با سخت‌تر شدن یافتن ذخایر فلز زرد، صنعت معدن طلا در حال تلاش برای حفظ رشد تولید است.
بر اساس داده های انجمن تجارت بین المللی، تولید معدنی طلا در سال 2023 تنها 0.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
در سال 2022، رشد سالانه آن 1.35 درصد و سال قبل از آن 2.7 درصد بود، در حالی که در سال 2020، تولید جهانی طلا اولین کاهش را در یک دهه به ثبت رساند و 1 درصد کاهش یافت.
جان رید، استراتژیست ارشد بازار WGC گفت: «یافتن ذخایر جدید طلا در سرتاسر جهان سخت تر می شود، زیرا بسیاری از معادن آینده در حال حاضر اکتشاف شده اند.» او گفت: «یافتن طلا، تامین مالی و بهره برداری از آن سخت تر می شود.»
به گفته WGC، استخراج طلا در مقیاس بزرگ سرمایه بر است و به اکتشاف و توسعه قابل توجهی نیاز دارد و به طور متوسط 10 تا 20 سال طول می کشد تا یک معدن برای تولید آماده شود.
به گزارش فولاد ایران، حدود 187000 تن طلا تا به امروز استخراج شده است که اکثریت آن از چین، آفریقای جنوبی و استرالیا است. طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، ذخایر طلای قابل حفاری حدود 57000 تن تخمین زده می شود.
رید افزود، جدا از فرآیند کشف، سخت‌تر شدن امنیت مجوزهای دولتی و نیاز به زمان بیشتر برای انجام این کار، استخراج معدن را دشوارتر کرده است. تضمین مجوزها و تاییدیه های مورد نیاز قبل از شروع فعالیت شرکت های معدنی می تواند چندین سال طول بکشد.
رید گفت که علاوه بر این، بسیاری از پروژه‌های معدنی برای مناطق دورافتاده که به زیرساخت‌هایی مانند جاده، برق و آب نیاز دارند، برنامه‌ریزی شده‌اند که منجر به هزینه‌های اضافی در ساخت این معادن و تامین مالی عملیات می‌شود.
قیمت طلا پس از صعود به بالاترین حد خود در ماه‌های اخیر که به دلیل تقاضای قوی به رهبری چین تقویت شده بود، اندکی افت کرده است. هر اونس طلا در حال حاضر 2294.3 دلار معامله می شود.


منبع: CNBC