البته اوایل هفته نرخ با خوش‌بینی نسبت به بهبود تفاضا به دلیل خبر کاهش نرخ بهره وام‌های مسکن در چین تا ۱۳۶ دلار هم رشد داشت ولی تا پایان هفته نگرانی‌ها در مورد حاشیه سود پایین فولادسازان و رکود تقاضا نرخ را نزولی کرد. موجودی محصولات فولادی در بازار چین بالا رفته و فعلا خریداران سنگ آهن سیاست انتظار در پیش گرفته‌اند.

قراضه

هفته گذشته در بازار ترکیه متوسط نرخ قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ (۲۰-۸۰) تا ۸دلار افت داشته به ۴۵۷ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسید. نبود تقاضا در بازار فولاد موجب رکود بازار قراضه شده است.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز هفته گذشته در راستای روند نزولی سایر بازارهای قراضه از ۴۳۱ دلار به ۴۰۱ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسید. متوسط نرخ قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.

 بیلت

هفته گذشته میلادی متوسط نرخ بیلت صادراتی سی‌ای‌اس تا ۲ دلار افت داشته حدود ۶۰۵ دلار هر تن فوب بود.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نرخ بیلت وارداتی از ۶۵۵ دلار به ۶۴۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر کاهش داشت.

قیمت شمش در هفته گذشته روند نزولی داشت که متاثر از شرایط بازار میلگرد بود همین‌طور فضای ذهنی بازار که با توجه به روند نرخ جهانی انتظار افت نرخ در بورس را می‌کشید. آنچه قابل توجه است رابطه نرخ نفت با شمش است معمولا نرخ هر ۵ بشکه نفت برابر حداقل یک تن شمش و حداکثر ۸ بشکه برابر یک تن شمش است امروز این برابری در حداقل خود قرار دارد. احتمال کاهش بیشتر در سطح جهانی ضعیف است.

مقاطع

هفته گذشته در چین متوسط نرخ میلگرد صادراتی از ۷۲۶ دلار به ۷۱۴ دلار هر تن فوب رسید. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۲.۵ دلار افت داشته ۷۶۲.۵ دلار هر تن فوب شد.

همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۱۱۷۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد ۱۵یورو کاهش داشته به ۱۱۸۵ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

میلگرد

قیمت میلگرد با افت محدود روبه‌رو شد دلیل آن انتظار بازار است. این انتظار آنچنان قوی است که در آخرین عرضه بورس کمتر از پنج درصد عرضه معامله شد.

البته بسیاری از کارخانه‌ها از فرصت سکوت بازار استفاده می‌کنند و عرضه را بیش از توان خود عنوان می‌کنند تا تعهدشان به بورس را پوشش بدهند.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی‌ای‌اس افت نرخ ۴۵ دلاری داشته به ۷۷۰دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. متوسط نرخ ورق گرم صادراتی چین نیز از ۷۴۴ تا ۷۹۰ دلار به ۷۴۱ تا ۷۷۳ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار جنوب شرق آسیا آخرین قیمت‌های وارداتی تا ۶۰ دلار افت داشته به ۷۳۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۳۵ یورو افت داشته ۱۰۴۰ یورو هر تن درب کارخانه شد.

در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم از ۱۳۵۰ دلار به ۱۲۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. قیمت ورق گرم دو میلی‌متر در مبارکه روز شنبه ۲۳۹۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۲۳۴۰۰۰ ریال رسید.

عرضه‌های مبارکه نرخ را پایین آورده است ولی کاهش سود تجار و ضعف تقاضا همچنان نرخ را در کف خود نگاه داشته است‌.