سنگ آهن
 فولاد ایران: در بازار واردات چین، سنگ آهن خلوص 62 درصد هفته گذشته از 115 دلار به حدود 109  دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت. اواسط هفته قیمت تا کمتر از 107 دلار هم افت داشت ولی با بهبود تقاضا کمی بالا رفت. 


قراضه
 فولاد ایران: در بازار واردات قراضه ترکیه هفته گذشته قیمت قراضه سنگین 20-80 از حدود 379 دلار به بیشتر از 382 دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. البته با افت قیمت های اخیر بازار سنگ آهن، فضای رشد قیمت قراضه نیز محدود شده است. 
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن در حدود 322 دلار هر تن فوب باقی ماند.  متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در 375 دلار هر تن سی اف آر ثابت ماند. 


بیلت
 فولاد ایران: هفته گذشته بیلت صادراتی فوب دریای سیاه 2.5 دلار رشد داشته 497.5 دلار  هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی چین قیمت بیلت پس از کمی نوسان در 494 دلار هر تن درب کارخانه در ثبات شنیده شد. بیلت وارداتی به چین نیز هفته گذشته از 424 دلار به 419 دلار هر تن سی اف آر  کاهش یافت. 
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت 5 دلار افت داشته 518 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در ترکیه نیز هفته گذشته بیلت وارداتی 2.5 دلار رشد داشته 522.5 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. 
بیلت در بازار ایران

 

بیلت

فولاد ایران: قیمت شمش تقریباً ثابت ماند، مساله برق بهانه ای بود برای ثبات قیمت.


مقاطع 
فولاد ایران: قیمت میلگرد صادراتی چین هفته گذشته نزولی بوده از 532 دلار به 525 دلار هر تن فوب رسید. قیمت میلگرد صادراتی ترکیه نیز  تا 2.5 دلار رشد داشته 575 دلار هر تن فوب شنیده شد. 
همچنین هفته گذشته در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی 3 دلار افت داشته 538 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. 
 در بازار داخلی امریکا میلگرد در 790  دلار هر شورت تن درب کارخانه ثابت ماند. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 10 یورو رشد  هفتگی داشته 610 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.  
مقاطع در بازار ایران

 

 
میلگرد
فولاد ایران: بازار به این نتیجه رسیده که قیمت میلگرد به کف خود رسیده به همین دلیل قیمت تغییر جدی نداشت.
 
تیرآهن
فولاد ایران: بازار تیرآهن تقریباً ثابت ماند چون فضایی برای کاهش قیمت نیست.
 
ورق
 فولاد ایران : هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه 10 دلار افت داشته 555 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین از 540 دلار  به 533 دلار هر تن فوب رسید.  در جنوب شرق آسیا میانگین قیمت ورق گرم وارداتی از 544 دلار به 538 دلار  هر تن سی اف آر رسید. 
قابل ذکر است در بازار داخلی اروپا ورق گرم در 630 یورو هر تن درب کارخانه با ثبات باقی ماند. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 10 دلار ارازن تر شده 740 دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد. 
ورق در بازار ایران
 
گرم
فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 370000 ریال بود که تا روز چهار شنبه به 369000 ریال رسید. تعطیلات میان هفته بازار را آرام نگاه داشت.
 
اکسین
فولاد ایران: بازار این کالا با ثبات و بدون تغییر بود. ثابت ماند.
 
سرد
فولاد ایران: تقاضای ضعیف بازار را ثابت نگه داشت.
 
گالوانیزه

فولاد ایران: به دنبال ثبات ورق گرم قیمت این کالا هم تغییری نداشت.


تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: ماه ژوئن شروع شده و به دنبال آن تعطیلات و کاهش مصرف در راه است. در اروپا بیش از یک میلیون مصرف کننده با استفاده از انرژی تجدید پذیر پولی برای برق نمی‌پردازند و همین مطلب ارزش سهام شرکت‌های فعال در زمینه این نوع انرژی را زیر سوال برده است. از طرف دیگر سطح موجودی مس در انبارهای چین به رکورد تاریخی رسیده که نشان از افت تقاضای وسایل نقلیه برقی دارد. با توجه به عوامل فوق قیمت نفت به زیر ۸۰ دلار رسیده، تلاش تولید کنندگان نفت برای حفظ قیمت این کالا در تابستان کاملاً مشهود است. جنگ در غزه تمام نشده و نگرانی از گسترش آن به لبنان وجود دارد، که منطقه را تهدید می‌کند در این شرایط سرمایه فرار می کند. ظاهراً چینی ها از خرید طلا دست کشیده اند که این معنای خاصی برای بازارها دارد ولی نه در کوتاه مدت. هنوز بازار جهانی در آرامش است و تا آخر جولای این آرامش دنبال خواهد شد مگر شرایط سیاسی منطقه تغییر کند.


بازار داخلی
فولاد ایران: جامعه درگیر انتخابات است و تا تعیین رئیس جمهور بعدی دولت هزینه نخواهد کرد بنابراین رکود ادامه خواهد داشت، مساله قطعی برق همراه با رکود، عرضه آهن اسفنجی را بالا برده تا آنجا که قیمت بازار با بورس نزدیک شده است. علیرغم کاهش تولید شمش، قیمت بازاری این کالا هنوز از بورس کالا عقب تر است که دلیل آن مشکل نقدینگی است. اکثر کارخانه های تولید کننده میلگرد موجودی کافی و جور ندارند که آنهم به کمبود نقدینگی و مشکل برق برمی گردد. 
مساله ای که به آن کمتر توجه می‌شود این است که قطعی برق مصرف فولاد بخصوص در بخش صنعتی را پایین می آورد. تمام این عوامل بیانگر رکود و مشکل کمبود پول است. محققاً بعد از انتخابات ریاست جمهوری شرایط تغییر خواهد کرد چون تقاضای سرکوب شده به بازار برمی گردد البته اگر اوضاع سیاسی منطقه به همین روال بماند.


پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان 
بازار ایران: محمد چیت ساز